Dla pacjentów onkologicznych liczy się przede wszystkim czas. To właśnie od wczesnego wykrycia choroby, zależy ich zdrowie, a nawet życie. Tacy pacjenci wymagają opieki szczególnego rodzaju. Szybkie wykrycie nowotworu złośliwego ma tutaj niebagatelne znaczenie.

Aby usprawnić proces diagnostyki i obniżyć śmiertelność pacjentów onkologicznych, wprowadzono system szybkiej terapii onkologicznej. Szybka terapia onkologiczna jest deską ratunku dla osób z podejrzeniem nowotworu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pacjencji omijają kolejki i mogą szybko skorzystać z diagnostyki i leczenia. Taka terapia ma na celu poprawę dostępności badań oraz procesu leczenia nowotworów złośliwych.

Cały proces ma być usprawniony dzięki zniesieniu limitów na leczenie. Pacjent powinien zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Taki lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i ocenie stanu zdrowia, zleca wykonanie potrzebnych badań. Po stwierdzeniu podejrzenia nowotworu, pacjent kierowany jest do specjalisty wraz z wystawioną kartą leczenia onkologicznego.

Taką kartę może wystawić również lekarz w poradni ambulatoryjnej lub w szpitalu. Warto wiedzieć, że karta diagnostyki i leczenia onkologicznego nie jest wystawiana wyłącznie dla pacjentów, którzy rozpoczęli leczenie po wprowadzeniu szybkiej terapii onkologicznej. Także pacjenci, u których rozpoznano nowotwór przed wejściem rozwiązania w życie, mają prawo do założenia takiej karty. Program umożliwia płynne wejście do nowego systemu.