Schorzeń i wad układu sercowo-naczyniowego nie można lekceważyć. Kardiologia jest właśnie tą dziedziną medycyny, która zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem takich schorzeń. Bardzo poważny jest zawał serca, w którym martwica dotyczy mięśnia sercowego. W kardiologii zawał serca to spowodowana niedokrwieniem martwica narządu lub tkanki.

Komórki mięśnia sercowego nie kurczą się prawidłowo, co doprowadza do ich rozpadu. W obszarze martwych komórek powstają blizny. Do zawału serca dochodzi najczęściej na skutek pękniętej blaszki miażdżycowej, która znajduje się w naczyniu wieńcowym. Kluczowe jest wczesne rozpoczęcie leczenia, które ma doprowadzić do otwarcia tętnicy wieńcowej.

Zamknięta tętnica prowadzi do obumierania mięśnia sercowego. Na zawał serca umiera bardzo dużo osób. Częściej dotyczy on mężczyzn niż kobiet. Ryzyko zawału zwiększa się wraz z wiekiem.

Objawi się on bardzo silnym bólem lub uciskiem w okolicach mostka. Taki ból może mieć charakter stały lub nawracający. Bólowi za mostkiem może towarzyszyć ból brzucha, wymioty, duszności, zimne poty oraz utrata przytomności. Jeśli dana osoba zanotuje u siebie objawy zawału, należy niezwłocznie zadzwonić na pogotowie.

Bardzo ważne jest wczesne wyrycie i rozpoczęcie leczenia. Lekarz rozpoznaje zawał po właściwym badaniu. Diagnozę potwierdza EKG, które pozwala na określenie szybkości bicia serca, rozpoznania zaburzeń w jego rytmie czy stwierdzenia niedokrwienia serca. Do ustalenia wystąpienia zawału lekarz może zlecić również inne badania.

navigacja.city-traffic.com.pl