Terapia manualna - czym jest i na czym polega?
Terapia manualna związana jest z zaburzeniami ruchu. Takim określeniem możemy nazwać metody i techniki, które odpowiadają za diagnostykę i leczenie zaburzeń w funkcjonowaniu układu ruchu. Chodzi jednak o takie, które są odwracalne. Związane są one ze stawami, mięśniami czy więzadłami. Nazwa nawiązuje do sposobu leczenia, które odbywa się za pomocą rąk terapeuty.
Zanim rozpocznie się właściwe leczenie, należy przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz komplet potrzebnych badań. Ważne, by znaleźć źródło bólu, którym może być staw, nerw czy więzadło. W zależności od przyczyny nękającego pacjenta bólu, stosowane są różne techniki leczenia. Jeśli celem jest szybkie uruchomienie stawu, można zastosować manipulację. Mobilizację wykonuje się, by oddziaływać na staw i stymulować go do poprawy ruchomości.
Masaż to technika oddziaływania na tkanki miękkie, takie jak skóra czy nerwy. Terapeuta może także zastosować neuromobilizację w celu uzyskania właściwej ruchomości nerwów oraz stretching, czyli rozciąganie. Terapia manualna zazwyczaj jest w stanie zlikwidować przyczynę bólu i skrócić czas leczenia. Różne zastosowane techniki pozwalają na poprawę kondycji ruchowej i powrót do codziennej aktywności. Pacjent może stosować techniki terapii manualnej w swoim domu, po uprzednich zaleceniach terapeuty.
Z terapii powinny skorzystać w szczególności osoby, które cierpią na bóle i skrzywienia kręgosłupa, migreny, nerwobóle, wady postawy, przemęczenie i problemy ze snem.