Kardiologia inwazyjna, metody leczenia zawału mięśnia sercowego

Kardiologia inwazyjna, metody leczenia zawału mięśnia sercowego

W tym momencie zawał serca zalicza się do przypadłości cywilizacyjnych. Jego występowanie jest bardzo powszechne, co sprawia, że kardiologia inwazyjna jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi chirurgii. Efektywne leczenie zawałowców musi obejmować zarówno profilaktykę, jak i interwencję.

Osoby narażone na problemy sercowe powinny przestrzegać określonych zaleceń sformułowanych przez ich lekarza prowadzącego, ograniczać stres, właściwie się odżywiać, a także nie zaniedbywać sprawności fizycznej. Są jednak sytuacje, w których żadna profilaktyka się nie sprawdzi, a rolę odgrywa konkretne leczenie. Dobry kardiolog o specjalizacji chirurgicznej potrafi wykorzystać nowoczesne techniki, aby zniwelować negatywne skutki zawału.

Kardiologia inwazyjna stanowi dla sporej rzeszy pacjentów ostatnią deskę ratunku. Zabiegi wykonywane z pomocą cewników naczyniowych wyróżniają się wysoką skutecznością, są też stale doskonalone. Zarówno samo cewnikowanie jak i angiokardiografia są szalenie istotne – nie tylko w leczeniu, ale również w diagnostyce.

Odmianą tej drugiej metody jest koronografia, czyli obrazowanie struktury naczyń z użyciem specjalnego środka kontrastującego. Wprowadzając go do wnętrza naczyń lekarz ma możliwość ocenienia zarówno struktury, jak i drożności układu sercowo-naczyniowego. Kardiologia inwazyjna stanowi tym samym wartościowy oręż w walce z najpoważniejszymi chorobami serca, a także w ograniczaniu skutków zawału.

Ponad setka działających w Polsce pracowni hemodynamiki ma więc wiele pracy do wykonania.