Czynniki ryzyka sercowo - naczyniowego

Czynniki ryzyka sercowo - naczyniowego

Do czynników ryzyka sercowo-naczyniowego zaliczamy grupę objawów, które swoją obecnością zwiększają ryzyko pojawienia się niektórych chorób sercowo-naczyniowych. Możemy wskazać na klasyczne czynniki ryzyka, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Jednym z czynników ryzyka jest palenie tytoniu. Nikotynizm przyczynia się do rozwoju choroby wieńcowej, a także choroby tętnic obwodowych oraz udaru mózgu. Pacjent palący jest kilkakrotnie bardziej narażony na zgon, niż osoba niepaląca.

Niekorzystna jest także niedostateczna aktywność fizyczna. Mała ilość ruchu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania serca na tlen, co zapobiega skutkom niedotlenienia. Program ćwiczeń dostosowywany jest indywidualnie do każdego pacjenta, ale najlepiej wykonywać je minimum 3 razy w tygodniu. Do czynników ryzyka zaliczane są również nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Dieta powinna zapewniać organizmowi wszystkie niezbędne składniki budulcowe i energetyczne. Dieta musi być zbilansowana. Nie powinno się spożywać tłustych potraw, należy ograniczyć sól i alkohol, wybierać produkty z wysoką zawartością błonnika oraz spożywać jak najwięcej warzyw, owoców i ryb. Prawidłowo skomponowana dieta ma zapobiec nawadze i otyłości, która również stanowi zagrożenie. Innymi czynnika ryzyka sercowo-naczyniowego są wysokie stężenie cholesterolu we krwi, cukrzyca, choroby nerek, a nawet długotrwały stres.