Zdrowie jest bardzo cenne, dlatego powinniśmy o nie dbać już od najmłodszych lat. To dzieciństwo jest tym czasem, kiedy jest się chłonnym na wszelką wiedzę, dlatego dobre nawyki warto wyrabiać właśnie wtedy. Dzięki temu w dorosłym życiu będzie o wiele łatwiej podejmować żywieniowe wybory, zważywszy na to, że są one zależne tylko od nas. W domu rodzinnym często mogliśmy polegać na gotowanych przez mamę lub babcię obiadach, natomiast w pewnym wieku musimy sobie radzić z tym sami. O ile samo przygotowywanie posiłków nie jest być może zbyt skomplikowane, o tyle jedzenie zdrowo wymaga nieco refleksji z naszej strony.

Warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy – pożywienie oraz sposób jego przygotowywania. Jeśli chodzi o zdrowe strategie na przygotowywanie wartościowych posiłków, należy między innymi jeść surowe owoce. W takiej formie mają one najwięcej witamin, które są przyswajanie w możliwie najlepszy sposób. Poza tym, warto decydować się na różnego rodzaju dania zapiekane w piekarniku, ponieważ przygotowane w ten sposób mięso, czy warzywa są miękkie i przepyszne. Poza tym, można też gotować na parze – zarówno mięso jak i warzywa.

Unikać należy przede wszystkim smażenia, w szczególności tego na głębokim tłuszczu. Wyznaczniki zdrowej diety: 1. Regularne posiłki – czas i ilość spożywanych posiłków odgrywa bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia. Ważne jest bowiem, by dostarczać organizmowi odpowiednich dawek energii w ciągu całego dnia, by mieć siły od rana do wieczora. Gdy spożywamy bardziej obfite posiłki, możemy zredukować ich liczbę do trzech.

W przypadku nieco mniejszych porcji, warto planować sobie w ciągu dnia nawet pięć posiłków. 2. Produkty nieprzetworzone – oczywiście odżywanie się produktami wyłącznie nieprzetworzonymi jest chyba niemożliwe, dlatego warto po prostu ograniczać je w codziennej diecie. Każdy dietetyk dobrze wie, że im wyższy stopień przetworzenia żywności, tym gorzej dla zdrowia człowieka. Z pewnością wśród zakazanych produktów można odnaleźć żywność w proszku, gotowe dania, fast food, a także produkty posiadające bardzo długą listę składników.

Powinniśmy na nie szczególnie uważać i starać się możliwie najbardziej eliminować z codziennego jadłospisu. 3. Przewaga warzyw nad owocami – mimo że powinniśmy jeść zarówno warzywa, jak i owoce, te pierwsze są dla naszego zdrowia znaczenie lepsze. Owoce zawierają mimo wszystko cukier, są zatem raczej formą deseru czy przekąski, a niekoniecznie dobrym pomysłem na danie obiadowe. Warzywa powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety, ponieważ są źródłem witamin, wielu składników mineralnych, przeciwutleniaczy i błonnika.

Oczywiście należy pamiętać o tym, aby dobierać je w zależności od naszego organizmu, ewentualnych chorób, czy niedoborów konkretnych makroelementów. Warto spożywać warzywa surowej, jednakże zachowują one swoje substancje także formie pieczonej, czy gotowanej na parze. W ten sposób mogą być świetną bazą do dania obiadowego lub kolacji.

Dietetyk Beata Pala