Po stworzeniu i zaakceptowaniu projektu naszego nowego domu przychodzi czas na odpowiedni dobór materiałów budowlanych. Jedną z kwestii, które musimy przemyśleć, jest to, z czego będziemy budowali ściany, a materiałów dostępnych do tego celu jest kilka. Znalezienie odpowiedniego materiału do budowy ścian często bywa nie lada wyzwaniem dla nowicjuszy budownictwa. Musimy zastanowić się nad tym, jaki budulec jest odpowiedni dla naszego projektu. Najbardziej istotnym argumentem, który powinien przemawiać za naszym wyborem, jest energooszczędność naszego domu.
Tutaj skupimy się tylko na wybraniu materiału budulcowego, ale trzeba pamiętać także, że przy przyszłej eksploatacji budynku istotna jest także izolacja, jaką zastosujemy do ocieplenia domu. Najlepszym wyborem będą wszelkiego rodzaju drobnowymiarowe elementy, które możemy kłaść bez pomocy wyspecjalizowanych maszyn, a także użyć małej ilości spoiwa. Do wyboru mamy: silikaty – produkty wapienno-piaskowe, ceramika – wyroby tworzone z gliny lub iłu w kształcie cegieł lub pustaków, beton lekki – m.in. pustaki i bloczki, a także beton komórkowy – m.
in. bloczki i płytki. Silikaty posiadają bardzo dużą masę. Jest to dość istotnym czynnikiem w budownictwie, ponieważ ściany wykonane z tych elementów są wysoce wytrzymałe na siłę ściskania. Wytłumiają też dobrze wszelkiego rodzaju dźwięki z zewnątrz.
Dość istotnym minusem tych materiałów jest ich niska zdolność do zachowania ciepła w domu. Mogą one jednak bardzo szybko i intensywnie zagarniać ciepło z zewnątrz. W przypadku ceramiki najczęściej wykorzystywanym rodzajem są pustaki. Jest to głównie podyktowane szybkością budowania budynku, ponieważ ściany z cegieł pochłaniają dużo więcej czasu i energii, także ludzie zazwyczaj decydują się na zainwestowanie w szybkość produkcji. Bardzo dobrze jest wybrać pustaki poryzowane.
Ze względu na swoją porowatą strukturę, pustaki poryzowane posiadają świetną izolacyjność, ale istotne jest ułożenie ich w odpowiednim kierunku. Lekki beton jest bardzo podobny w użytkowaniu do ceramiki. Jeśli zdecydujemy się na bloczki betonowe o małej grubości, musimy liczyć się z koniecznością docieplenia. W przypadku grubych wyrobów, które do tego oferują wkładkę izolacyjną, możemy spokojnie stawiać jednowarstwową ścianę, która nie wymaga docieplenia. Beton komórkowy jest najczęściej wybieranym materiałem do budowy ścian w Polsce.
Zazwyczaj stosuje się bloczki betonowe. Jest dobry w termoizolacji i oferuje dość dobrą wytrzymałość na ściskanie. W odróżnieniu od ceramicznych pustaków poryzowanych, beton komórkowy oferuje we wszystkich kierunkach takie same właściwości.