Jednym z istotnych elementów optymalnego przygotowania zawodnika do udziału w ważnych imprezach jest trening. W zasadzie ma on kluczowe znaczenie, bo właśnie podczas treningów symuluje się to wszystko, co stanowi normę podczas zawodów. Czasami trenuje się tylko sprawność fizyczną i wydolność, a czasami staramy się jak najlepiej odwzorować realia meczu czy innej formy rozgrywek. Bez względu na detale, po każdym treningu ciało i organizm zawodnika wymagają odpowiedniej opieki i troski.

Jednym z jej przejawów jest stosowanie masażu sportowego. Powinien on być wykonywany wyłącznie przez kompetentnych fachowców, najlepiej fizjoterapeutów o ugruntowanej wiedzy. Specyfika sportowego masażu jest taka, że ma on za zadanie zregenerować mięśnie zawodnika po wysiłku treningowym i równocześnie jak najlepiej przygotować je do kolejnych interwałów. Jest stosowany również w toku właściwych zawodów, gdzie spełnia dokładnie takie samo zadanie.

Pomaga między innymi optymalnie radzić sobie ze skurczami mięśni, które pojawiają się nawet u doskonale przygotowanych sportowców ze świetną kondycją. Bardzo ważne jest, aby masaż sportowy wykonywać umiejętnie i z uwzględnieniem budowy oraz specyfiki poszczególnych części ciała. Niektóre dyscypliny angażują wiele partii ciała, inne tylko niektóre z nich. Tym o znaczeniu strategicznym w kontekście poszczególnych dyscyplin należy poświęcić jak najwięcej uwagi, dzięki czemu zawodnik będzie się doskonale odnajdywał zarówno podczas treningu, jak i w toku finałowych rozgrywek.