Mogłoby się zdawać, że oświetlenie danego pomieszczenia to z pozoru rzecz niezbyt ważna, ale jak się okazuje, bardzo często to właśnie oświetlenie decyduje o tym, jaki nastrój ma dane pomieszczenie albo po prostu o funkcjonalności danego wnętrza. To głównie dlatego bardzo ważne jest w odpowiedni sposób dobrać lampę do kuchni, sypialni czy salonu albo pokoju dla dziecka. Światło ma przecież bardzo duże znacznie w naszym życiu – nic więc dziwnego, że zaleca się wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia i prawidłowe zaplanowanie wszystkiego zawczasu, by potem nie musieć dokonywać różnego rodzaju zmian, które często są bardzo kosztowne. Ale w jaki sposób wybrać odpowiednią lampę i na co tak właściwie zwrócić uwagę, jeśli chodzi o oświetlenie konkretnych pomieszczeń? Jest to o tyle ważne, że za sprawą oświetlenia możemy:

  • podkreślić zalety wnętrza,
  • ukryć jego wady,
  • poprawić proporcje pomieszczeń,
  • wytworzyć efekt dekoracyjny,
  • zapewnić przytulną atmosferę,
  • wprowadzić funkcjonalne rozwiązania.

Tak jest na przykład w przypadku oświetlenia dla kuchni, które powinno być przede wszystkim praktyczne. Najlepiej zainstalować tam kilka źródeł światła, a lampa na suficie powinna obejmować całe wnętrze pomieszczenia.

Z jednej strony, taki zabieg spowoduje, że wnętrze wypełni się ciepłą i przyjemną barwą, ale z drugiej strony oświetlenie kuchenne ma też pomagać nam w praktycznym wykonaniu codziennych czynności takich jak mycie naczyń czy przygotowywanie posiłków. Warto więc pamiętać między innymi o odpowiednim oświetleniu blatów czy stołu jadalnego.

Idealna lampa do sypialni lub salonu

Jeśli natomiast chodzi o lampę do sypialni to jej zadaniem jest przede wszystkim stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery. Warto zrezygnować z silnego, centralnego źródła, a zamiast tego postawić na kilka mniejszych lamp, w tym na przykład lamp stojących czy małych lampek, które postawimy na stoliku nocnym obok łóżka. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie regulowanego natężenia światła, co pomoże nam w kreowaniu niesamowitego klimatu. Lampy w salonie powinny z kolei oświetlać całe pomieszczenie oraz pasować do samego wystroju – niezbędne jest więc oświetlenie centralne, jak i miejscowe, na przykład w miejscu, gdzie lubimy wieczorami poczytać książkę.

Można więc stwierdzić, że w salonie oświetlenie powinno być po prostu wielofunkcyjne – wszak to właśnie tam spędzamy najwięcej swojego wolnego czasu, a lampy powinny sprawdzać się w różnego rodzaju sytuacjach.

www.arena-gliwice.com.pl