Diety roślinne są w dzisiejszych czasach niezwykle popularne. Związane są one z ruchem ekologicznym, walką z efektem cieplarnianym, ale też po prostu zdrowym trybem życia. Większa świadomość wielu ludzi na temat produktów żywnościowych sprawia, że postanawiają oni włączać do swojej diety tylko produkty roślinne. Są one bogate w składniki mineralne równie dobrze co mięso i produkty odzwierzęce, zatem dieta roślinna jest w stanie dostarczać organizmowi niezbędnych składników do życia i funkcjonowania. Zasadniczo, wśród diety roślinnych można wymienić dwie najbardziej popularne – wegetarianizm i weganizm.

Czy warto być wegetarianinem?

Wegetarianie są przykładem nieco mniej ortodoksyjnych wegan, którzy co prawda rezygnują z mięsa, jednak nie produktów odzwierzęcych. Jest to zatem opcja pośrednia, bardzo atrakcyjna i przyciągająca wielu zwolenników. Dodatkowo, stosując dietę wegetariańską nie nadwyrężamy za bardzo naszego portfela, ponieważ produkty są łatwo dostępne i popularne.

Należą do nich w końcu ryż, kasza, makaron, jajka, czy masło. Poza tym, wegetarianie mogą jeść również różnego rodzaju jogurty, kefiry, a także pić krowie mleko. Wegetarianizm jak każda dieta roślinna ma bardzo wiele zalet, spośród których należy wymienić przede wszystkim te zdrowotne. Decydując się bowiem na taki sposób odżywiania zmniejszamy ryzyko otyłości, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, a także cukrzycy typu II. Jednakże, warto również pamiętać, że eliminując ze swojego jadłospisu mięso, należy w odpowiedni sposób zastąpić dostarczanego przez niego składniki odżywcze. Dieta wegetariańska powinna być zatem bogata nie tylko w warzywa i owoce, ale też żelazo, wapń, cynk i witaminę D. Są to witaminy i minerały, na których niedobór najczęściej są narażeni właśnie wegetarianie.

Weganizm – sposób odżywania, czy styl bycia?

Skrajną formą jaką może przybrać wegetarianizm jest weganizm.

Dieta wegańska cechuje się bowiem całkowitą rezygnacją z produktów zwierzęcych oraz odzwierzęcych. W związku z tym decydując się na nią trzeba raz na zawsze zapomnieć o spożywaniu serów, mleka krowiego, masła, a także jaj. Dla wielu osób może się to wydawać niemożliwe, ponieważ są to takie produkty, których doświadczył chyba każdy z nas. Jednakże, nie zmienia to faktu, że weganizm pociąga za sobą coraz więcej osób, które chcą rozpocząć życie w zgodzie z naturą, jedząc tylko produkty pochodzenia roślinnego. Dla wegan powstaje wiele substytutów popularnej żywności, do których można zaliczyć chociażby mleko. Na rynku mamy możliwość zakupu mleka sojowego, owsianego, ryżowego, czy też migdałowego. Są to w pełni roślinne i wartościowe produkty, którym warto się przyjrzeć nawet nie będąc weganem. Dostarczają bowiem ciału o wiele więcej korzystnych składników niż popularne mleko krowie.

Weganizm jest jednak nie tylko sposobem odżywania, ale też sposobem na życie. Bardzo często jego zwolennicy promują idee mindfulness, czy slow-life, które odnoszą się do życia w zgodzie ze sobą i naturą.

www.dat.net.pl