Nasze serce jest jednym z najważniejszych organów, od którego prawidłowej pracy zależy ludzkie życie. Warto wiedzieć, czym tak właściwie zajmuje się kardiolog, aby skierować się do niego z danymi problemami. Obecnie możemy podzielić kardiologię na inwazyjną i nieinwazyjną. Taki podział wynika z odmienności stosowanych technik w przypadku diagnostyki i leczenia.

Lekarz kardiolog zajmuje się w głównej mierze sercem i chorobami związanymi z tym narządem. Oprócz tego skupia się na całym układzie krążenia, do którego zaliczają się żyły, tętnice i sprawy związane z ciśnieniem. Choroby i schorzenia układu sercowo-naczynowego są przyczyną wielu zgonów, dlatego warto oddać się w ręce odpowiedniego lekarza i rozpocząć właściwe leczenie. Specjalista kardiolog inwazyjny wykonuje takie zabiegi jak angiografię naczyń obwodowych, angioplastykę naczyń wieńcowych czy koronarografię.

Szczególnie przy leczeniu miażdżycy, angioplastyka obwodowa oraz wieńcowa mają ogromne znaczenie. Zakres działań kardiologicznych różni się od pracy kardiochirurga. Taki chirurg zajmuje się wykonywaniem operacji na sercu, najczęściej na otwartej klatce piersiowej i pod znieczuleniem ogólnym. Kardiochirurg prowadzi leczenie operacyjne, ale współpracuje ze specjalistami kardiologii.

Taka współpraca odgrywa istotną rolę w leczeniu chorych. Postawienie właściwej diagnozy, przeprowadzenie badań, a następnie skierowanie na leczenie operacyjne to kluczowe kroki w zachowaniu zdrowia i życia pacjenta.