Makaron to jeden z tych składników posiłków, które mogą występować zarówno na śniadanie, obiad jak i kolację. Dzięki swojemu uniwersalnemu zastosowaniu używane są niemalże w każdej kuchni. Oprócz dobrego smaku, makaron ma szereg wielu zalet, które sprawiają że warto jeść go chociażby raz na tydzień. Przede wszystkim dostarcza sporo energii, dlatego też zjadając cały talerz makaronu jesteśmy najedzeni, a uczucie sytości pozostaje z nami na długi czas. Dzieje się tak dzięki skrobi, której makaron jest bogatym źródłem. Dostarcza ona paliwa energetycznego dla komórek naszego ciała, które jest uwalniane powoli i równomiernie. W ten sposób organizm zapewnia sobie stały dostęp do energii nawet przez kilka godzin. Bez wątpienia makaron to świetny składnik w kuchni każdej osoby będącej na diecie, czy też chorej na cukrzycę.

Jest tak właśnie z powodu stopniowego uwalniania węglowodanów, które pozwalają utrzymać stały poziom cukru we krwi. Ponad to, makaron to bardzo dobre danie dla sportowców, którzy jedząc go mogą naładować sobie baterie na wiele godzin. Mimo że większość makaronów produkowana jest z mąki pszennej, na rynku znajduje się wiele produktów powstałych także z mąk dietetycznych. W związku z tym mamy makarony gryczane, razowe, a nawet ryżowe. Będą one na pewno idealne dla osób na diecie bezglutenowej lub też mających inne problemy żywieniowe. Jakie są najpopularniejsze rodzaje makaronu? 1. Capellini – to makaron długi i cienki, który w kuchni polskiej jest niezwykle popularny. Najczęściej wytwarza się go z pszenicy i formuje w charakterystyczne gniazdka.

Tego typu makaron świetnie sprawdzi się w zupach lub daniach dla dzieci. Może on również nadać się do różnego rodzaju lekkich sosów. 2. Spaghetti – bez wątpienia także jest rodzajem makaronu, który znany jest wszystkim nie tylko w Europie. Jest on bardzo długi, dość cienki i okrągły, a swoim wyglądem przypomina sznurki, które mogą mieć różne długości. Przygotowuje się go zasadniczo z mąki pszennej, jednak na rynku można dostać również spaghetti razowe, a nawet kolorowe. Poprzez dodawanie różnych składników takich jak szpinak, czy pomidory można sprawić, że makaron będzie miał nie tylko niecodzienną barwę, ale też oryginalny smak. Ten typ makaronu ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ łączyć go można z wieloma popularnymi sosami.

Wśród nich prym wiodą z pewnością boloński, carbonara i neapolitański. 3. Penne – to makaron, który w Polsce nazywa się zazwyczaj rurkami. Co ciekawe, włoska nazwa nawiązuje jednak nie tyle do rurki, co do pióra. Penne jest makaronem dość grubym, który ścinany jest po skosie. Stanowi wyśmienitą podstawę wielu domowych dań, ze względu na swój niezwykły smak. Cechuje go przede wszystkim duża możliwość wchłaniania, zatem bardzo dobrze komponuje się z różnymi sosami – czy to gęstszymi, czy rzadszymi. Ponadto, makaron penne stanowi niebywałą bazę do zapiekanek, sałatek, a nawet gulaszy.

Ponadto ich niewielki kształt sprawia, że są łatwe w jedzeniu w przeciwieństwie do chociażby makarony spaghetti.

www.klub-kontiki.pl