Problemy z sercem są w dzisiejszych czasach bardzo popularne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Coraz częściej zaczynają również dotyczyć osób w nieco młodszym wieku, na co wpływ ma między innymi obecny tryb życia. Stres w pracy, pozycja siedząca i mało wypoczynku sprawiają, że każdy z nas może być podatny na różnego rodzaju choroby. Jeśli do tego dołożymy jeszcze niewłaściwą dietę i brak wysiłku fizycznego możemy zafundować sobie poważną chorobę serca. W przypadku osób cierpiących na różne schorzenia układu krwionośnego kluczowe są dwa elementy – wprowadzenie odpowiedniej diety oraz ćwiczeń fizycznych. Trzymając się kurczowo tych rzeczy jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko nawrotu chorób serca oraz im zapobiegać.

Jako że należą one do jednych z najpoważniejszych, warto stosować wobec nich profilaktykę. Nie jest ona niczym skomplikowanym, ponieważ zakłada jedynie zdrowe odżywianie oraz dzienną dawkę ruchu, którą może zapewniać nawet energiczny spacer. Dieta powinna być przede wszystkim urozmaicona, stąd też warto każdego dnia zjeść jakiś produkt zbożowy (szczególnie kaszę czy ciemne pieczywo), nabiał, warzywa i owoce, mięso, jaja oraz niezwykle istotne tłuszcze nienasycone, których dostarcza między innymi oliwa z oliwek. Warto też zastąpić na przykład sól kuchenną ziołami, a napoje gazowane wodą mineralną. Istotne może się również okazać ograniczenie spożywania kawy oraz herbaty, ponieważ zwierają one w swoim składzie kofeinę.

Warzywa i owoce w profilaktyce chorób układu krwionośnego

Mimo że zdrowotne i bogate działanie warzyw oraz owoców jest wszystkim dobrze znane, niektóre z nich mają szczególnie znaczenie właśnie w kontekście zmniejszania ryzyka chorób serca.

1. Śliwki – są bogate w kwasy organiczne i potas, dzięki którym usprawniają krążenie, nieco obniżają ciśnienie oraz działają moczopędnie. W związku z tym będą odpowiednie szczególnie dla osób cierpiących na kamicę nerkową, czy reumatyzm. Ponadto, duża zawartość w śliwkach błonnika poprawia pracę żołądka oraz pomaga oczyszczać organizm z toksyn. Dodatkowo, owoce te pełne są witaminy PP, która jak wiadomo obniża poziom cholesterolu, zatem przyczynia się do zapobiegania chorobom serca. 2.

Bakłażan – to warzywo jest nieocenione w kontekście neutralizacji kwasów tłuszczowych. W związku z tym często serwuje się je z mięsem, które jak wiadomo cholesterol podnosi, podczas gdy bakłażan znacząco go obniża. Dodatkowo, bakłażan jest bardzo niskokaloryczny, a duża zawartość potasu w nim chroni serce przed zawałem. 3. Szpinak – znany jest wszystkim przede wszystkim jako niezastąpione źródło żelaza, wapnia oraz całego kompleksu witamin i minerałów (C, K, jod, karoten). Warto jednak wiedzieć, że warto go włączyć do diety każdej osoby mającej problemy z nadciśnieniem tętniczym.

Dzięki dużej dawce znajdującego się w nim potasu obniża ciśnienie, a antyoksydanty chronią przed rozwojem miażdżycy. Nie ma zatem powodów, by rezygnować z tego bogatego i pysznego warzywa, szczególnie że świetnie pasuje do mięska, makaronu, ale też warzywno-owocowych soków.

www.nawozygranulowane.com.pl