Border Collie należy do grupy psów pasterskich, czyli owczarskich. Dziecko w jego towarzystwie będzie mogło czuć się bezpiecznie, ponieważ pies nie odstąpi go na krok. Border Collie jest bardzo inteligentny i wyjątkowo czujny.

Te psy mają proporcjonalną budowę ciała, a jego wygląd kojarzy się z gracją i harmonią. Uważany jest za wyjątkowo inteligentną rasę psów. Jeżeli pies wykonuje określoną pracę, musi dawać mu ona radość i pole do inicjatywy.

Jest podatny na szkolenie i uwielbia wykonywać powierzone mu zadania. Jeżeli chcemy przygarnąć psa rasy Border Collie, musimy dysponować czasem i prowadzić aktywny tryb życia. Pies wymaga spokojnego właściciela, który okaże mu zrozumienie.

Jest wyjątkowo oddany i zrównoważony. Będzie spełniał rolę opiekuna dziecka. Lepiej jednak czuje się w towarzystwie już kilkuletnich lub starszych dzieci, które będą tak samo żywiołowe.

Border Collie potrzebuje ciągłego ruchu, dlatego jest idealnym kandydatem do sportów kynologicznych. Może być psem tropiącym lub lawinowym w górach. Jest również wykorzystywany w służbach celnych czy do wykrywania narkotyków, na co pozwala jego umiejętność pracy z człowiekiem.