Wbrew powszechnym opiniom, osoby cierpiące na wady serca nie powinny stronić od wysiłku fizycznego. Ćwiczenia są w tym przypadku wskazane i stanowią podstawę do zachowania właściwej kondycji mięśnia sercowego. Takie ćwiczenia muszą być dostosowane do wydolności i możliwości danej osoby. Pod uwagę brane są także choroby, na które cierpi ćwiczący. Wysiłek nie może stanowić zbyt dużego obciążenia dla mięśnia sercowego, dlatego nie warto rozpoczynać ćwiczeń na własną rękę.

Najlepiej skonsultować je najpierw z lekarzem. Dla większości ludzi z wadami serca polecane są intensywne spacery, lekkie truchtanie, biegane, pływanie czy jeżdżenie na rowerze. W przypadku intensywniejszego wysiłku fizycznego, takiego jak sztuki walki, nurkowanie czy podnoszenie ciężarów, trzeba skontaktować się z lekarzem. Intensywne sporty obciążają lewą komorę serca i powodują wzrost ciśnienia krwi. Dlatego osoby z wadami serca nie powinny uprawiać ich na własną rękę.

Jeśli chorzy podejmą treningi, ważne aby kontrolowali swoje tętno. Nie można się zbytnio przemęczać, by nie obciążać mięśnia sercowego. Kluczowe jest ustalenie granicznej wartości tętna, którego nie można przekraczać podczas wykonywanych ćwiczeń. Tętno musi być miarowe i łatwe do wyczucia. Dostosowane do indywidualnych potrzeb ćwiczenia najlepiej wykonywać minimum 3 razy w tygodniu.

Najlepszym rozwiązaniem są interwały, czyli wykonywanie naprzemiennie ćwiczeń obciążających z tymi o mniejszej intensywności.